באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

גן חובה

מיום לידתם של ילדינו, שלבי ההתפתחות שלהם מרתקים אותנו. במאמר זה יתוארו מקצת מאבני הדרך אותן הם עוברים.

מאת: רות כהן

המאמר מתאים לגילאים 
ילדי גן החובה נותרים הילדים הקטנים בעיני ההורים, אבל הם הולכים ומשתנים, בלא הפסקה, לאנשים קטנים ועצמאיים.

בהגיעם לגיל חמש אוצר המילים הממוצע של הילדים מונה כבר למעלה מ-2500 מילים והשימוש בשפה הופך להיות מתוחכם יותר כשהם משתמשים בכל סוגי המשפטים בקלות יחסית. חוש ההומור משתכלל למדי (גם אם הבדיחות כוללות לא פעם דיונים מפורטים בהפרשות גוף המלווים בצחקוק אינטנסיבי...).

ציוריהם, בדגש על ציורי האדם, מפורטים הרבה יותר, יכולת השיום, המניה וההבנה הכמותית משתפרת משמעותית.

הם כבר "ילדים גדולים" אבל גם קצת מטעים: מצד אחד הם נבונים, עצמאיים מהירי תפיסה ותזזיתיים, ומצד שני לעתים קרובות הם אימפולסיביים מאד ומתקשים להתמודד עם דחיית סיפוקים - הם רוצים כאן ועכשיו ואם אפשר אז כאן ואתמול.
הם עסוקים בניסיונות לבדיקת הכוח שלהם - ובכלל, כוח מדבר לליבם של הרבה בני ילדים בשלב זה: הם מוקסמים מדמויות פעולה כוחניות, עושים תחרויות "מי הכי חזק", "אבא של מי הכי חזק" וכדומה.

לעתים מתגלים פערים גדולים בין היכולות הקוגניטיביות הדוהרות קדימה לבין הבשלות הרגשית אשר תואמת את הגיל, אבל לא תמיד את הציפיות של הסביבה. לכן, לא פעם אנו מוצאים את עצמנו מצפים מהם ל"התנהגות בוגרת" אך הם מתקשים להתמודד עם מצבי תסכול ועלולים להגיב כמו "ילדים קטנים". פער זה תופס אותנו - ההורים- בהפתעה רבה. לילדים רבים קשה, למשל, להפסיד במשחק או לשתף אחרים בקבלת החלטות. הם עשויים להיות שתלטניים למדי במצבים חברתיים, ואם נצרף את העובדה שבגיל זה רווח מנגנון ה"פיצול" - כלומר, חלוקת המציאות לשחור/לבן, אוהב/שונא, נקבל קרקע פוריה לטנטרומים רבים ומגוונים. מהבחינה הזאת גיל זה יכול להיות סוער למדי (גם אם הוא זוכה לפחות "יחסי ציבור" מגילאי שנתיים-שלוש).למאמרים אודות ילדים בגילאי גן חובה
© כל הזכויות שמורות