באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

איך להצליח בצילום של ילדים?

אוהבים לצלם אבל מתוסכלים מהתוצאה? רוצים להשוויץ בתמונות מוצלחות יותר? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להשיג צילומים טובים יותר, ולעשות שימוש מלא יותר במצלמה שברשותכם.

מאת: דנה רוטמן ופליקס לוטן

המאמר מתאים לכל הגילאים


כולנו אוהבים לצלם ובמקרים רבים, הצילום הוא חלק בלתי נפרד מהחוויה. ובכל זאת, לא תמיד מצליחות התמונות שאנחנו מצלמים להעביר את התחושה ואת החוויה של הפעילות המצולמת. ולפעמים - התמונות פשוט לא טובות מספיק.

במאמר זה ננסה לתת כמה טיפים לצילום, שיעזרו לכם להשיג צילומים טובים יותר, ולעשות שימוש מלא יותר במצלמה שברשותכם.

כמה מושגי יסוד

עינית - העינית היא התקן במצלמה שמאפשר למצלם לראות את התמונה, באופן המדמה את התוצאה שתתקבל בצילום הסופי. במצלמות דיגיטליות רבות משמש מסך LCD בתור העינית.
מחשף - הכפתור המשחרר את סגר המצלמה ומבצע למעשה את פעולת הצילום.
מבזק - פלאש. התקן המפיק הבזק אור ומספק תאורה בזמן הצילום.
מהירות סגר - סגר הוא אחד ההתקנים במצלמה הקובעים את כמות האור לחשיפה. מהירות הסגר מתייחסת לקצב הפתיחה והסגירה של הסגר הזמן הצילום.

הכירו את המצלמה שלכם

חצי שעה שתושקע בקריאת הוראות ההפעלה המצורפות למצלמה ובהתנסות בצילום באמצעותה, תועיל מאד להמשך הדרך. מצלמות דיגיטליות אידיאליות לשם התנסות - שכן אם התמונה התקבלה באיכות ירודה, קל מאד למחוק אותה ולהתעלם מקיומה. אם מדובר במצלמת פילם (כן, יש עדיין גם כאלה) כדאי לנסות ולהכיר את הכפתורים השונים של המצלמה ו"לשחק איתה" טרם הכנסת סרט הצילום לתוכה.

בין היתר כדאי להתנסות באחיזת המצלמה בתנוחות שונות (לרוחב, לאורך, בעמידה או בכריעה). אחזו את המצלמה היטב בזמן הלחיצה על כפתור המחשף, שכן תנועה באותו רגע תגרום לעתים לקבלת תמונה מטושטשת. החזקת הזרועות כשהן צמודות בחוזקה לצידי הגוף תמנע תזוזות שכאלה. אפשרות אחרת היא להשען בעצמכם או להשעין את המצלמה על חפץ יציב: קיר, מדף (יציב!), מסעד כסא או עץ, יהיו מצוינים בתפקיד המשענת.


התקרבו

כשאתם מביטים דרך העינית נסו "למלא" אותה באדם או בחפץ שאתם מעוניינים לצלם. עדשה רחבת טווח (טלאפוטו או זום) היא האמצעי הקל ביותר לקרב אליכם את אובייקט הצילום, אבל גם מצלמה פשוטה יחסית מאפשרת קירבה רבה יותר מששיערתם. נסו לכרוע ברך על מנת שהצילום ייעשה בגובה של ילדכם. התוצאה שתתקבל תהיה טבעית יותר.

זוית צילום לא מוצלחת

צילום בגובה הילד

עם זאת, צילום מזויות אחרות - מלמעלה או מלטה - עשוי להשיג תוצאה מעניינת לצפיה. נסו לדמיין את התוצאה המבוקשת, עוד לפני שתלחצו על המחשף.


צילום מלמטה הדגיש את אפקט הטיפוס


צילום מלמעלה הדגיש את הירידה אל המים


שימו לב לרקע

בטרם תלחצו על המחשף, הסתכלו היטב סביבכם וסביב אובייקט הצילום. הרקע הבעייתי ביותר לצילום הוא המגובב, הצבעוני וה...מכוער. נסו להמנע מצלם את ילדיכם כשברקע מופיעה הכביסה שעל החבל או הבלגן שבמטבח (אלא אם זו מטרת הצילום...). אם אינכם יכולים להזיז את ילדיכם מהמקום נסו לשנות את זוית הצילום.

הילד חמוד, אבל הרקע מבולגן...

הרקע צבעוני אבל מטושטש ונעים


שנו את הזוית בה מצויה המצלמה

נסו לצלם במאונך. צילום מאונך הוא דרך קלה יחסית לצמצם את הרקע המיותר ולהדגיש את הילד שבתמונה. יתרון נוסף של תנוחה זו הוא הפחתת כמות התמונות בהן הראש או הרגליים של אובייקט הצילום נחתכו בטעות... חיתוך כזה אינו מומלץ, אלא אם זהו חלק ממטרת הצילום.
אם אחיזת המצלמה בתנוחה זו אינה נוחה לכם בתחילה, נסו לצלם כמה תמונות נסיון כדי להיטיב את התחושה ואת האחיזה במצלמה.

לא מומלץ "לחתוך" את הילד

יש מקרים בהם החיתוך דווקא תורם לתמונה


אל תביימו תמונות

צלמו את הילדים בסביבתם הטבעית. תמונות שצולמו בחדרי הילדים כשהם מוקפים בצעצועים, זוחלים מתוך המחבוא שמצאו בגינה או מתנדנים על המתקנים בגן השעשועים יהיו מוצלחות באופן משמעותי מתמונות "מבוימות" בהן ממוקמים הילדים, הלבושים במיטב מחלצותיהם, בקצה הספה. זה לא שאין טעם לצלם את הילדים גם בתמונות "חגיגיות" במועדים מיוחדים, אבל נסו להנציח גם את חיי היום יום.

תגידו "צ'יזזזז!"

חיוך שנתפס בהחבא


הפכו לבלתי-נראים

התמונות הטבעיות והטובות ביותר תצולמנה כשילדכם כלל לא יהיה מודע לנוכחות המצלמה בסביבתו. אפשר להעזר לשם כך בעדשת זום או - בהעדר אמצעים טכניים - התאמצו להיות שקטים כמיטב יכולתכם. אם אצלכם במשפחה נוכחות שקטה היא משימה בלתי אפשרית, אפשר לנסות ולהעזר בטריק אחר - לדובב את הילדים על מעשיהם כך שיתמקדו בהם ולא בכם או במצלמה.

באמצע המשחק

מבזק עשוי להבהיל חלק מהילדים הקטנים או התינוקות או להסיח את דעתם מהפעילות בה הם עוסקים. השתמשו במבזק רק כאשר הדבר נדרש ואין פתרון אחר.


חול, מים ושמים

אין דבר מדכא יותר מהתבוננות בתמונות שצילמתם במהלך חופשה משפחתית חלומית, וגילוי שבעצם כמעט בכולן קשה לזהות את תווי הפנים של המצולמים על רקע שמיים כחולים מופלאים.
הסיבה העיקרית לקבלת תמונות כאלו היא הרקע הבהיר לצילום. רקע בהיר יכול להתקבל משמים מוארים, מים צלולים המחזירים אור, חול בהיר, שלג או צילום מול חלון באור יום. כמות האור הרבה הקיימת ברקע "מבלבלת" את המצלמה וקובעת מצב בו הרקע מואר היטב בעוד שנושא הצילום חשוך ואינו מואר דיו.

הרקע מואר והאובייקט חשוך

שימוש במבזק פתר את הבעיה

ניתן להמנע מתמונות חשוכות כאלה היא להשתמש במבזק על מנת להבהיר את הצללים. דרך נוספת היא לקבוע את מידת החשיפה לפי הנושא ולא הרקע. זה נעשה בדרך כלל באמצעות חצי לחיצה על המחשף - כך שלא יתבצע צילום - כשהמצלמה ממוקדת על נושא הצילום. ברגע זה המצלמה תמדוד את האור מהנושא ולא מהרקע. לאחר מכן השאירו את המחשף באותו מצב והסיטו את המצלמה ליצירת הקומפוזיציה בה אתם מעוניינים. לבסוף השלימו את הלחיצה על המחשף לביצוע הצילום. בכל מקרה, כדאי תמיד לקרוא את הוראות המצלמה הפרטית שלכם בנושא זה.

כמו כן, נסו להמנע מצילום תמונות בצהרי היום, הזמן בו האור בוהק ביותר, ובמידת האפשר נסו לצלם את ילדכם כך שהאור מגיע מצידו ולא ישירות מאחוריו.

לפעמים נרצה לצלם צללית ונוותר על המבזק


תחפושות

אם יש לכם בבית מספר חפצים או אביזרי תחפושות, נסו לצלם את הילדים שלכם כשהם משתעשעים בהם. ילדים החובשים כובעים, עוטים צעיפים, משתעשעים בפרחים, סלסלות ותחפושות אחרות יכולים להראות נפלא בתמונות, במיוחד כשהילדים משתמשים בהם בדרכים בלתי צפויות לחלוטין...

אל תנסו לצלם אותם רק כשהם מחייכים. נסו לתפוס הבעות פנים נוספות במהלך המשחק.

ללא מילים...ספורט ופעילויות שונות

קיימות מספר דרכים לצלם פעילות תזזיתית: הראשונה - לכוון את מהירות הסגר למהירות גבוהה. בדומה לשימוש במבזק, מהירות צמצם גבוהה "מקפיאה" פרק זמן קצר מאד של תנועה. התמונה שתתקבל צפויה להיות חדה, אך יתכן והתנועה עצמה לא תורגש בתמונה.

הדרך השניה - לעקוב בעזרת המצלמה אחר הילד. נסו להתמקד בנקודה שאליה יגיע הילד ולעקוב אחר תנועתו עם המצלמה, תוך לחיצה עדינה ורכה על המחשף והמשך תנועת המצלמה גם לאחר הלחיצה. התוצאה צפויה להיות תמונה חדה של הילד כשהרקע מטושטש קלות, כך שתחושת התנועה תשמר.

כאן הטשטוש מדגיש דווקא את התנועה

אפשרות נוספת הקיימת כיום במצלמות רבות היא צילום רציף - העברת המצלמה למצב זה תאפשר צילום עוקב של מספר רב יחסית של תמונות בפרק זמן קצר ולחיצה רציפה על המחשף. באופן זה, אף שלא תתקבל תמונה בודדת שתראה את התנועה במלואה, שילוב של כל התמונות יציג אותה היטב.

זכרו כי קל יותר לצלם תנועה המתקרבת אליכם מאשר תנועה הזזה מצד אל צד מול פניכם.


אל תשאירו את התמונות בערימה או במחשב!

נסו למצוא דרך להכניס אותן לחיי היום-יום שלכם: להגדיל תמונה מוצלחת במיוחד ולתלות על הקיר או להכניס למסגרת, להכין לוח שנה עם תמונות הילדים לחדוות הסבתות. אפשר להפוך תמונות לפאזלים, תחתיות לצלחות או להדפיס אותן על כוסות. כיום אפשר להדפיס תמונות דיגיטליות על גבי קנווס כך שתתקבל תמונה שנראית כתמונה מצוירת של הילדים, ולתלות אותה על אחד מקירות הבית. וכמובן, להחליף לעיתים קרובות את הטפט במחשב שלכם.

ואל תשכחו לסדר אלבומי תמונות עם התמונות שתודפסנה - הילדים שלכם יודו לכם בעוד כמה עשרות שנים...


תודה לעמית ונועם, דוגמני הבית.
המאמר תורגם ועובד מהאתר All that women want
מונחים נלקחו מתוך קליקי
צילום: פליקס לוטן ואדוה לוטן
© כל הזכויות שמורות