באיזה גיל הילד שלך?     0-3 חודשים   |   3-6 חודשים   |   6-12 חודשים   |   1-2 שנים   |   2-3 שנים   |   גילאי גן   |   גן חובה   |   ביה"ס היסודי   

יצירה לל"ג בעומר: צביעת ביצים

אחד ממנהגי ל"ג בעומר הוא צביעה וקישוט של ביצים. רוצים לדעת למה ואיך?

מאת: דנה רוטמן

המאמר מתאים לכל הגילאים


למה דווקא ביצים? למה דווקא בל"ג בעומר?


בל"ג בעומר מקשטים ביצים. ככה אמרה הגננת, ככה עשו בימינו כילדים, ככה עושים גם כיום. אבל למה בעצם?

קיימים מספר הסברים למנהג קישוט הביצים בל"ג בעומר - המשותף לכולם הוא הפסקה זמנית במנהגי האבלות הנוהגים בעת ספירת העומר, שהרי ל"ג בעומר הוא יום שמח.
יש הגורסים שצביעת ביצים וקישוטן הוא מנהג אשכנזי המנוגד למנהגי האבלות במסגרתם אוכלים ביצים קשות בבתי אבלים. אחרים טוענים כי צביעת הביצים היא המשכה של מסורת לפיה בבתי הרבנים היו אוכלים ביצים שבושלו משך זמן רב ונצבעו בצבע חום.

כך או אחרת, צביעת ביצים וקישוטן יכולה להיות פעילות מהנה להורים ולילדים כאחד.

אז איך עושים את זה?


ראשית, נדרשות ביצים כמספר הילדים היוצרים (ועוד כמה, ליתר בטחון). הביצים יכולות להיות באחד משני המצבים - קשות (ומקוררות לאחר הבישול) או לא מבושלות.

אם הביצים לא בושלו יש לעשות בהן שני חורים, אחד בכיפת הביצה והשני בתחתיתה, בעזרת מחט מחוממת או מסמר. את החורים כדאי לעשות בזהירות, כדי שהביצה לא תשבר.
לאחר החירור ניתן לנשוף את תוכן הביצה אל קערה - ולשמרו לחביתת ארוחת הערב . את הביצים הריקות שוטפים בעדינות במי סבון ומייבשים. כדאי לשים אותן בתבנית קרטון נקייה, לייבוש ולזמן הצביעה.

קיימות מספר אפשרויות לקישוט הביצים:
הכי טבעי בעולם - צביעה בעזרת תה או בצל
לשם כך יש לעשות שימוש בביצים לא מבושלות, שיבושלו תוך כדי הצביעה.
מכניסים לסיר קטן ביצים, קליפות בצלים או תיון ומבשלים. ככל שמשך הבישול יתארך, כך יכהה צבעה של הביצה.
אפשר לצבוע חלק מהביצים בעזרת קליפות של בצל לבן ואת חלקן בעזרת בצל סגול לקבלת צבעים שונים. אם עוטפים את הביצה בבצל ולא רק מניחים אותו במים עשויות להתקבל דוגמאות מעניינות על גבי הביצה.

צביעה בצבעי מאכל
החומרים:
ביצים, צבעי מאכל, מעט חומץ.

בכוס חד פעמית מערבבים צבע מאכל נוזלי או מעט צבע מאכל בג'ל (אחד או יותר) עם כפית חומץ אחת. מוסיפים כחצי כוס מים חמים, ומקררים לטמפרטורת החדר. ניתן לצבוע את הביצה בעזרת מכחול או לטבול את כולה בכוס לקבלת צבע אחיד.
ניתן לחזור על התהליך עם צבעים שונים וליצור דוגמאות על גבי הביצה. ליצירת דוגמאות - ראו בהמשך.

קבלת אפקט "שיש" על גבי הביצה
התהליך דומה לזה שתואר בסעיף הקודם, אולם לתערובת צבעי המאכלוהמים יש להוסיף גם מעט שמן במקום חומץ. השמן יגרום לצבע לנזול באופן לא אחיד על הביצה וייצור אפקט דמוי שיש על הקליפה.

כדאי לשלב את הקישוט הנעשה בעזרת צבעי מאכל ושמן, עם זה שנעשה בעזרת חומץ - אם מתחילים בצבעים המעורבבים בשמן, הצבע הבא לא "יתפוס" במקום בו מצוי השמן, ותתקבל דוגמא מעניינת.

קישוט בעזרת נרות
פה צריך קצת יותר עזרה מההורים - בגלל האש.
ניתן לעשות שימוש בשאריות נרות החנוכה שדחוסים אי שם בארון... בוחרים מספר נרות כמספר הצבעים הרצוי, מדליקים כל נר בתורו, ואת השעווה הנוזלת מהנר מטפטפים על גבי הביצה (אפשר לצייר קודם לכן דוגמא באמצעות עפרון על גבי הביצה ולעקוב אחריה בעזרת הנר).

באופן דומה ניתן לעשות שימוש כמעט בכל חומר גלם ליצירה המצוי בבית - מצבעי גואש ונצנצנים דרך חותמות, מנקי מקטרות, פאייטים וכל העולה על רוחכם. את הכל ניתן להדביק בעזרת דבק פלסטי לביצה.

אנשי ביצה
לאחר הצביעה או במקומה, ניתן להדביק על הביצים עיניים, רגליים, עניבות, פיות ושאר קישוטים לקבלת פרצופים אנושיים. אפשר לקנות בחנויות יצירה עיניים או מדבקות בצורת אברי הפנים או לגזור אותם ממדבקות רגילות ולצבוע לפי הטעם. את ה"אנשים" שנוצרים ניתן להדביק על רגליים/נעליים שיגזרו מבריסטול או סול.

יצירת דוגמאות על גבי הביצה
עוטפים את הביצה בגאזה או חתיכת חיתול בד. לאחר העטיפה טובלים את הביצה בצבע כמפורט לעיל. לאחר הייבוש מורידים את הבד ומגלים את הטקסטורה שנוצרה.

ניתן לכתוב את שם הילד או לצייר דוגמא כלשהיא בעזרת שעווה של נר שבת. לאחר הכתיבה או הציור ממשיכים וצובעים את הביצה כרגיל. השעווה השקופה לא תאפשר לצבע "לתפוס" במקומות בהם היא מרוחה, וכך יובלטו הדוגמא/הכתב.

עטיפת חלק מהביצה (רצוי חלקה הרחב) בחבל או בגומיות וצביעה מעליהם תיצור אפקט דומה לצביעת "טאי דיי".

הדבקת נייר דבק או מדבקות בצורות שונות, צביעה סביבם והסרתם לאחר ייבוש הביצה, יביאו ליצירת דוגמאות שונות על גבי הביצה.

אפשר לטפטף דוגמא בעזרת דבק פלסטי בשפופרת (זו עם הפיה הדקה), ולאחר ייבושו של הדבק לצבוע את הביצה כרגיל. אחרי שהצבע יבש מקלפים את הדבק והקליפה הלבנה נגלית מתחת לצבע.

טובלים אצבע בתוך צבעי אצבעות או גואש ומחתימים את הביצה בטביעת האצבע הצבועה. שוטפים את האצבע ויוצרים טביעה נוספת בעזרת צבע שונה. ניתן גם לצבוע את כל כף היד ולעטוף בה את הביצה, כך שהדוגמא שתתקבל היא של כף יד קטנה.


ואם הביצה נשברה?....
לא קרה אסון. תמיד יש מה לעשות עם שאריות .
במקרה הזה ניצור מוזיאקה משברי ביצים. החומרים הנדרשים:
שברי ביצים צבועות (אפשר לצבוע גם "סתם" חתיכות קליפה מביצים קשות רגילות, באותן שיטות שפורטו לעיל), בריסטול, דבק פלסטי ועפרון או צבע לתחימת המסגרת או הציור.

על גבי בריסטול מציירים בעזרת שבלונה אם סתם כך מהדמיון ציור כלשהוא. על הציור עוברים עם מכחול טבול בדבק פלסטי או בעזרת פיית השפופרת של בקבוק הדבק (כדאי לעשות זאת בשלבים, עם ההדבקה). על הדבק מפזרים שברי ביצים, ולאחר שהדבק מתייבש מנערים את השאריות מהדף. כדאי להדביק כל צבע בנפרד.
את קליפות הביצים הצבועות ניתן לשמור זמן רב (כשהן נקיות ויבשות כמובן) בשקיות סגורות ולעשות בהן שימוש כחומרי יצירה לא רק בל"ג בעומר.
© כל הזכויות שמורות